2016 Fusebox Festival Daily Calendar

                                                                                                                           Indicates one time only

WED APRIL 6                                                                                              

12pm           Waffle Chat: Kee Hong Low, Matthieu Goeury & Cory Baker with Ron Berry (60mins)
3-5pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Classroom hours)
5-9pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Open hours for viewing)
6-9pm          Matthew Steinke: The Magnetosphere (gallery hours)
6-9pm          Daniela Libertad: Estudio Sobre Triángulo (gallery hours)
6.30-8.30pm  – BAT/MAN Workshop: Build Your Own Echolocation Device (120mins)
7pm              Yuliya Lanina: Not A Sad Tale (20mins)
7pm              Rachel Mars: Our Carnal Hearts (50mins)
7pm              Royal Court: MANWATCHING Featuring Zach Muhn (50mins)
8.15pm        Catastrophe Theory Arts: Notes on the Classification of Spectral Lines… (75mins)
9pm              PME-Art | Jacob Wren: Every Song I’ve Ever Written BAND NIGHT (90mins)
10.40pm      Foot Patrol, The Octopus Project, Ume, Francine Thirteen, & Leticia Rodriguez

8pm until late – Festival Hub

THURS APRIL 7

11-8pm       Matthew Steinke: The Magnetosphere (gallery hours)
12pm          Waffle Chat: Daniela Libertad, Luis Garay, Anna Rispoli & Rachel Mars with Leslie                                                     Moody Castro (60 mins)
12-7pm       Nastio Mosquito: Us And We – 12-7pm (every 15mins)
12-9pm       Daniela Libertad: Estudio Sobre Triángulo (gallery hours)
12-9pm       Hans Bryssinck: Wilson y Los Más Elegantes (every 30mins)
12.30-2pm Artist Talk With Mark Russell: Under the Radar – Supporting Contemporary Performance                                          by Any Means Necessary (90mins)
2pm             Catastrophe Theory Arts: Notes on the Classification of Spectral Lines… (75mins)
3-5pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Classroom hours)
5-9pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Open hours for viewing)
5pm             Deborah Pearson: Like You Were Before (50mins)
6pm             Hans Bryssinck: Wilson y Los Más Elegantes Sing Along (60mins)
6pm             Landmarks, Texas Performing Arts: Sound In Sculpture
7pm             Big Dance: Short Form (75mins)
7pm             Rachel Mars: Our Carnal Hearts (50mins)
7pm             Yuliya Lanina: Not A Sad Tale (20mins)
7.30pm        Landmarks, Texas Performing Arts: Sound In Sculpture
8-9pm         Nastio Mosquito: Us And We (every 15mins)
9pm             Rude Mechs: Field Guide (90mins)
9pm             ZimmerFrei: Hometown Mutonia (70mins)
10pm           Rachael Clerke: Archibald Tactful’s Concrete Poetry (30mins)
11pm            Rebecca Havemeyer
8pm until late – Festival Hub

FRI APRIL 8

11-9pm       Matthew Steinke: The Magnetosphere (gallery hours)
12pm           Waffle Chat: Annie-B Parson, David Neumann, & Okwui Okpokwasili with Brian Rogers
12-9pm       Nastio Mosquito: Us And We – 12-7pm (every 15mins)
12-9pm       Daniela Libertad: Estudio Sobre Triángulo (gallery hours)
12-9pm       Hans Bryssinck: Wilson y Los Más Elegantes (every 30mins)
2pm             Big Dance: Short Form (75mins)
3-5pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Classroom hours)
4pm             Rachel Mars + Greg Wohead: Story #1 (120mins)
5-9pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Open hours for viewing)
6pm             Royal Court: MANWATCHING Featuring Bob Khosravi (50mins)
6-9pm         Daniela Libertad: Estudio Sobre Triángulo Opening Event Party
6.30-8.30pm - BAT/MAN Workshop: Build Your Own Echolocation Device (120mins)
7pm             Big Dance: Short Form (75mins)
8pm             Rude Mechs: Field Guide (90mins)
8.30pm       Mark Mothersbaugh: Music for Six-Sided Keyboard (60mins) Ticketed – sold out
9pm             My Barbarian: PoLAAT (25mins)
9pm             Rachel Mars + Greg Wohead: Story #1 (120mins)
10.30pm     Mark Mothersbaugh: Music for Six-Sided Keyboard (60mins) – sold out
10.30pm     My Barbarian: PoLAAT (25mins)
11pm           PME-Art | Jacob Wren: Every Song I’ve Ever Written KARAOKE NIGHT (150mins)
8pm until late – Festival Hub

SAT APRIL 9

11-9pm       Matthew Steinke: The Magnetosphere (gallery hours)
12pm           Waffle Chat: Karen Farber, Martin Faucher, Gideon Lester, Angela Mattox, Mark Russell                                          with Ron Berry (60mins)
1pm             Jules Buck Jones: Animal Facts Club (60mins)
2pm             Rude Mechs: Field Guide (90mins)
2-5pm         Jason Mellard + Collaborators: Austin Revolutions Per Minute (4 venues)
3-5pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Classroom hours)
4pm             Dickie Beau: Unplugged (60mins)
4-7pm         Daniela Libertad: Estudio Sobre Triángulo (gallery hours)
5-9pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Open hours for viewing)
5pm             Tetsuya Umeda: It Been Moving At First (50mins)
7pm             Okwui Okpokwasili: Bronx Gothic (75mins) + Talk Back @ 8.15pm
7pm             Dickie Beau: Unplugged (60mins)
9pm             Los Outsiders: Sew Wasted (75mins)
9pm             Luis Garay: Maneries (70mins)
9pm             Royal Court: MANWATCHING Featuring Andrew Dismukes (50mins)
10.30pm     NARCISSISTER: Video And Performance Works (30mins)
Midnight      CHRISTEENE
8pm until late – Festival Hub

SUN APRIL 10

11am            Waffle Chat: Samson Young with Drew Klein (60mins)
11-5pm        Matthew Steinke: The Magnetosphere (gallery hours)
12-6.15pm   Samson Young: Nocturne (gallery hours)
2pm              Okwui Okpokwasili: Bronx Gothic (75mins)
2pm              Luis Garay: Maneries (70mins)
3-5pm          taisha paggett w/ Ashley Hunt, Kim Zumpfe + WXPT: The School for the Movement…                                              (Classroom hours)
4pm              Rude Mechs: Field Guide (90mins)
4pm              Yuliya Lanina: Not A Sad Tale (20mins)
5-8pm          Daniela Libertad: Estudio Sobre Triángulo (gallery hours)
6pm              Tetsuya Umeda: It Been Moving At First (50mins)
7pm              Steve Parker: BAT/MAN (50mins)
9pm              INdustry Night
8pm until 11pm - Festival Hub